Nowa szczepionka przeciwko Alzheimerowi – badania kliniczne mogą ruszyć w ciągu 3-5 lat

Naukowcy z Flinders University School of Medicine w Australii wynaleźli szczepionkę przeciwko Alzheimerowi, która ma zwalczać w mózgu białka odpowiedzialne za tę chorobę.

http://www.kondrat.pl/pl/zespol.html

Jak informuje współautor badań prof. Nikolai Petrovsky, opracowana przez naukowców ze Stanów Zjednoczonych i Australii kombinacja szczepionek niszczy białka beta amyloid oraz tau stanowiące najbardziej prawdopodobną przyczynę choroby. Ich działanie Petrovsky porównuje do samochodu, który się zepsuł stojąc na podjeździe. Blokuje przez to ruch i konieczne jest pozbycie się go. Podobnie jest z ludźmi cierpiącymi na chorobę Alzheimera czy demencję – mają oni wiele zepsutych białek w mózgu, co uniemożliwia jego prawidłowe funkcjonowanie. Przy pomocy nowej szczepionki białka te będą mogły zostać zniszczone.

Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym Scientific Reports nr 6, numer artykułu: 28912 (2016). Próby przeprowadzone na myszach wykazały skuteczność i bezpieczeństwo szczepionki. Nie zanotowano poważniejszych efektów ubocznych leku. Pomyślne próby przeprowadzono również na spreparowanej tkance ludzkiego mózgu.

Lek ma być stosowany u osób we wczesnej fazie choroby Alzheimera a także u ludzi zdrowych, u których występuje wysokie prawdopodobieństwo zachorowania. Jeżeli dalsze próby przedkliniczne okażą się równie skuteczne, w przeciągu 3-5 lat można się spodziewać rozpoczęcia badań klinicznych.

W latach 2002-2012 przeprowadzono 413 badań klinicznych na całym świecie w celu znalezienia leku przeciwko chorobie Alzheimera. Tylko jeden produkt pozytywnie przeszedł badania, jednak prawdopodobieństwo jego skuteczności wynosiło zaledwie 0,4%. Na skutek słabych rezultatów Narodowe Instytuty Zdrowia Stanów Zjednoczonych zdecydowały się zwiększyć środki przeznaczane na badania o 350 mln dolarów. “To właśnie dzięki tym funduszom możliwe stało się wynalezienie wspomnianej szczepionki przeciwko Alzheimerowi” – podkreśla prof. Petrovsky.

Źródło:

Wyniki badań: http://www.nature.com/articles/srep28912

http://www.medicalnewstoday.com/articles/311731.php


Autor: Dorota Brzosko – prawnik, Kancelaria KONDRAT i Partnerzy
Marcin Rytel – Kancelaria KONDRAT i Partnerzy

KONDRAT i Partnerzy biuro@kondrat.pl


źródło zdjęcia: www.freeimages.com